Charakter bearded collie

Bearded Collie obecnie pełnie rolę głównie psa towarzyszącego. Świetnie nadaje się na przyjaciela człowieka, jest bardzo przyjacielski i nie przejawia agresji. Ma również łatwość adaptacji w różnych warunkach. Dlatego sprawdzi się zarówno w domu z ogródkiem, jak i w ograniczonej przestrzeni małego mieszkania.

 

Rasa Bearded Collie ma charakter pasterski i pomimo, że nie pełni już naturalnych funkcji, pewne jego cechy wymagają specyficznego podejścia. Popularny beardie potrzebuje, tak jak dawniej – przewodnika, autorytetu. Pies musi wiedzieć jakie miejsce zajmuje i czego będzie się od niego wymagać. Zdany na siebie i puszczony całkowicie „samopas” stanie się zagubiony. Beardie traktowany w ten sposób nie będzie szczęśliwy.

 

Należy jednak zwrócić uwagę na dużą wrażliwość Bearded Collie. Absolutnie nie wolno traktować psa ostro i agresywnie. Może to spowodować utratę zaufania do właściciela i problemy z psychiką. Łagodne podejście jest konieczne, ponieważ jest to pies bardzo delikatny, nie przejawia agresji i nie próbuje przejąć inicjatywy.

 

Bearded Collie jest stworzony do szkoleń. Z ogromnym zapałem i zaangażowaniem wykonuje wszelkie polecenia człowieka. Znakomicie czuje się też w obecności rodziny. Szuka atencji i najchętniej przebywałby bez przerwy w towarzystwie najbliższych ludzi.