Historia Rasy Bearded Collie

Jest wiele doniesień i teorii na temat pochodzenia rasy Bearded Collie. Jedna z nich mówi, że te psy pochodzą od polskiego owczarka nizinnego. Został on sprowadzony do Szkocji, gdzie krzyżował się z miejscowymi psami pasterskimi. Instynkt myśliwski oraz pasterski przypisuje się również innym rasom jak charty szkockie, czy owczarki pirenejskie.

Początek rasy Bearded Collie

Pierwsze wzmianki na temat bearded collie pochodzą z książki Alfreda Ollivanta z 1850 roku, ale uważa się, że jest to jedna z pierwszych ras pasterskich w Wielkiej Brytanii. Jej początki szacuje się na XVI wiek. Bearded Collie niezmiennie pełniły funkcje pasterskie, a ze względu na swoją atrakcyjną prezencję często były nazywane „górskimi” lub „kosmatymi”.

Debiut na wystawie datuje się na rok 1897, ale później zainteresowanie było niewielkie i przyszłość rasy stała pod znakiem zapytania. Po dłuższej przerwie G. Olive Willison zamówiła owczarka szetlandzkiego – ale suka którą otrzymała wcale owczarkiem szetlandzkim nie była. W wyniku jej krycia urodziły się szczeniaki. Ten moment powszechnie uważa się jako początek rasy bearded collie. Trochę w tym było przypadku, ale dzięki niemu dzisiaj istnieje bardzo popularna w Szkocji rasa, która zaczyna też zyskiwać coraz większe uznanie w innych krajach. W roku 1955 w Anglii zarejestrowano Klub Bearded Collie.

Bearded Collie w Polsce

Historia rasy Bearded Collie w Polsce jest nieco krótsza. Jej początek do rok 1984, kiedy to suczka Ruta di Poggio Petroio przyjechała z Włoch do późniejszej hodowli „Cud nad Wisłą” dr. Śpiewankiewicza.