Pielęgnacja i Wygląd Bearded Collie

Bearded Collie ma płaską, szorstką, mocną i kudłatą szatę zewnętrzną oraz miękki, futrzany podszerstek, aby chroniło go to przed warunkami pogodowymi w Szkocji. Włos spada naturalnie na dowolną stronę. Długie włosy na policzkach i dolnych wargach tworzą brodę, z której ta rasa jest bardzo dobrze znana.

Wszystkie Bearded Collie rodzą się czarne, niebieskie, brązowe lub płowe, z białymi oznaczeniami lub bez. Niektóre niosą zanikający gen, a gdy dojrzewają, płaszcz rozjaśnia się, ciemniejąc ponownie po roku. Szczeniak urodzony na czarno może przybrać dowolny odcień szarości, od czarnego po srebrny. Bearded Collie, które rodzą się brązowe, rozjaśnią się od czekoladowej po żółtawą, a błękity mają odcienie od ciemnego do jasnego. Szczeniaki bez ginącego genu pozostają w takim kolorze, w jakim się urodziły.

Kolor biały występuje jedynie jako ślad na twarzy, klatce piersiowej, nogach, głowie, czubku ogona,  stopach i wokół szyi. Od czasu do czasu pojawiają się brązowe ślady na brwiach, na policzkach, w uszach, pod nasadą ogona i na nogach, gdzie biały łączy się z głównym kolorem.

Długi podwójny płaszcz Bearded wymaga regularnego cotygodniowego szczotkowania za pomocą szczotki z włosia, aby usunąć kołtuny i zmniejszyć wypadanie. Przed szczotkowaniem należy spryskać szatę sprayem, aby zredukować ładunki elektrostatyczne i zapobiec łamaniu się włosów. Jeśli występują supły, należy spryskać je sprayem zapobiegającym splątaniu i rozdzielić je palcami, aż będzie można gładko przeczesać grzebieniem włosy. Całkowite wyczesanie sierści zajmuje około godziny każdego tygodnia. W razie potrzeby można wykonać kąpiel.

Szczeniak Bearded dojrzewa od 9 do 18 miesięcy, wtedy jego miękka szata zacznie się pojawiać. Należy wtedy szczotkować go dwa lub trzy razy w tygodniu, aby go usunąć i zapobiec matowieniu. Po osiągnięciu dorosłości cotygodniowe szczotkowanie będzie wystarczające.

Pielęgnacja obejmuje także higienę jamy ustnej i pielęgnację paznokci. Należy myć zęby Bearded przynajmniej dwa lub trzy razy w tygodniu, aby usunąć nagromadzony kamień nazębny i bakterie, które się w nim mieszczą. Codzienne szczotkowanie zębów zapobiega chorobom dziąseł i nieświeżemu oddechowi.

Paznokcie należy przycinać regularnie, aby były krótkie. Zazwyczaj raz w miesiącu. Jeżeli słychać jak paznokcie stukają w podłogę to oznacza to, że są za długie i wymagają prycięcia. Krótkie, starannie przycięte paznokcie utrzymują stopy psa w dobrej kondycji.

Należy już szczeniaka przyzwyczajać do szczotkowania i obcinania pazurków. Nie można nic robić na siłę. Pielęgnacja dla psa musi być przyjemnością i pozytywnym doświadczeniem, pełnym nagród i pochwał.

Podczas pielęgnacji należy sprawdzić, czy nie ma wysypek, ran, ani oznak infekcji, takich jak zaczerwienienie lub stan zapalny skóry, uszu, nosa, ust i oczu oraz stóp. Uszy nie powinny wydzielać przykrego zapachu, bez zbyt dużej ilości wosku w środku, a oczy powinny być czyste, bez zaczerwienienia lub wydzieliny. Cotygodniowa pielęgnacja pomoże wcześniej wykryć potencjalne problemy zdrowotne pupila.