Zdrowie Bearded Collie

Bearded Collie ogólnie należą do psów zdrowych, ale jak wszystkie rasy psów, są podatne na niektóre choroby.

Alergie:

Alergie pokarmowe są powszechną dolegliwością u psów. Należy pojedyńczo eliminować podawane pokarmy, aby wykryć i wyeliminować ten, który uczula.

Alergie kontaktowe są spowodowane reakcją na coś, co dotyka pies. Należą do nich pościel, pchły, szampony dla psów lub inne chemikalia. Należy zidentyfikować przyczynę i usunąć lub dbać o to, żeby pies nie miał z przedmiotem kontaktu.

Alergie wziewne są powodowane przez alergeny unoszące się w powietrzu, takie jak pyłki, kurz i pleśń. Odpowiedni lek na alergie wziewne zależy od nasilenia alergii. Infekcje ucha są częstym skutkiem ubocznym alergii wziewnych. Leczenie musi przebiegać pod kontrolą lekarza weterynarii.

Dysplazja stawu biodrowego:

Jest to dziedziczny stan, w którym kość udowa nie przylega ściśle do stawu biodrowego. Niektóre psy wykazują ból i kulawiznę na jednej lub obu tylnych łapach. W miarę starzenia się psa może rozwinąć się zapalenie stawów. Należy wkonać badanie rentgenowskie dysplazji stawu biodrowego. Psy z dysplazją stawu biodrowego nie powinny być rozmnażane. Jeśli kupujesz szczeniaka, poproś hodowcę o dowód, że rodzice zostali przebadani pod kątem dysplazji stawów biodrowych i są wolni od problemów. Dysplazja stawu biodrowego jest dziedziczna, ale może być również wywołana przez czynniki środowiskowe, takie jak szybki wzrost z wysokokalorycznej diety lub urazy spowodowane skakaniem lub spadaniem na śliską podłogę.

Niedoczynność tarczycy:

Jest to bardzo niski poziom hormonu wytwarzanego przez tarczycę. Łagodnym objawem choroby może być bezpłodność. Bardziej oczywistymi objawami są otyłość, otępienie umysłowe, opadanie powiek, brak energii. Futro psa staje się szorstkie i zaczyna wypadać, a skóra staje się twarda i ciemna. Niedoczynność tarczycy można leczyć za pomocą codziennych leków, które muszą być podawane przez całe życie psa.

Postępujące zanik siatkówki:

Jest to zwyrodnieniowe zaburzenie oka, które ostatecznie powoduje ślepotę z powodu utraty fotoreceptorów z tyłu oka. Choroba jest wykrywalna wcześniej, zanim pies wykaże jakiekolwiek oznaki ślepoty. Na szczęście psy mogą korzystać z innych zmysłów, aby zrekompensować ślepotę, a ślepy pies może prowadzić pełne i szczęśliwe życie.

Trwała błona źrenicowa:

Są to pasma tkanki w oku, pozostałości błony płodowej, które odżywiły soczewki oczu przed urodzeniem. Zwykle znikają, gdy szczeniak ma 4 lub 5 tygodni, ale czasami utrzymują się do 8. Jeśli nici się nie rozpadną, mogą prowadzić do zaćmy lub powodować zmętnienie rogówki. Należy udać się do lekarza weterynarii, który przepisze krople, które pomogą rozbić tkankę.