Użytkowość Briardów

Owczarek francuski briard należy do jednych z najstarszych francuskich ras psów, należących do grupy I  FCI sekcja 1. Psy pasterskie (owczarskie). Przez lata był on  wykorzystywany jako pies pasterski, przy wypasie owiec. Nadaje się również doskonale jako stróż i obrońca posesji. Niezwykła uroda przedstawicieli tej rasy powoduje jednak, że ludzie często zapominają o tym, że są to zwierzęta stworzone do pracy; potrzebują one zajęcia.

Aktywności, które pokocha briard

Owczarki francuskie to psy wyjątkowo aktywne i żywe. Poza naturalnym przeznaczeniem rasy, te psy idealnie odnajdują się w różnego rodzaju aktywnościach. Ich temperament można wykorzystać na wiele sposobów, bowiem chętnie biorą one udział w różnego rodzaju szkoleniach oraz sportach kynologicznych. Jedną z najpopularniejszych dyscyplin jest agility. Polega ona na pokonaniu toru z przeszkodami do przeskoczenia, kładek, tuneli, czy slalomu. W tej dyscyplinie pies reaguje na komendy właściciela, a jego zadaniem jest omijać przeszkody, natomiast innych musi dotknąć. Jest to doskonały sprawdzian zwinności, kondycji, wymagający od psa i jego pana doskonałego porozumienia,.Drugim kryterium oceny, jest czas dotarcia mety.

Innymi, ciekawymi formami spędzania czasu z psem tej rasy mogą być sporty, takie jak:

  • obedience
  • flyball
  • taniec z psem (dog dancing)

Pozostałe konkurencje

Ostatnio, mamy do czynienia z wyjątkową dominacją konkretnych ras w określonych sportach. W czym najlepiej czuje się owczarek francuski briard? Ze względu na swoje predyspozycje, może sprawdzić się w posłuszeństwie. Warto wykorzystać zaangażowanie we wspólną pracę z człowiekiem oraz ograniczyć wszelkiego rodzaju negatywne bodźce, by nie zrazić go do współpracy. Ponadto, pewnym utrudnieniem może być budowa przedstawiciela rasy; duży, ciężki pies z obfitą szatą z reguły jest wolniejszy przy pokonywaniu wyznaczonego dystansu.

Briardy bardzo dobrze radzą sobie także w tropieniu. Jako, że odznaczają się wyjątkową samodzielnością oraz inicjatywą w nauce, mogą próbować własnych, ulepszonych technik tropienia, np. poprzez przeszukiwanie wzrokowe. Ta dyscyplina wymaga wiele cierpliwości i systematyczności, aby pies pojął, czego się od niego oczekuje.

Ciekawą konkurencją dla owczarków francuskich może okazać się szkolenie obrończe ipo. Składa się ono z trzech części: posłuszeństwa, tropienia i obrony. Jeśli chodzi o posłuszeństwo czy tropienie, psy tej rasy wypadają świetnie i śmiało mogą konkurować z owczarkami niemieckimi, które w tej dyscyplinie wiodą prym. Szkolenie obronne natomiast może sprawić kłopoty, ze względu na zbyt płytki chwyt psów tej rasy oraz psychikę. Briardy często nie radzą sobie z presją, jaka jest wywierana na nich podczas szkolenia. Należy jednak nadmienić, iż na egzaminie IPO wygląda to nieco inaczej i tutaj wiele przedstawicieli rasy radzi sobie znacznie lepiej. Zaliczenie tego egzaminu jest konieczne dla owczarków francuskich, by mogły walczyć o tytuł Interchampion w Polsce.

Podsumowując…

Owczarek francuski briard jest rasą użytkową, a więc pozostawiony sam sobie, bez zajęcia i pracy, na pewno odbije to sobie nabywaniem złych nawyków i nieposłuszeństwem. Jego żywiołowy charakter oraz chęć bliskiego kontaktu z człowiekiem powoduje, że jest on doskonałym towarzyszem wspólnych zabaw i sportów. Nie zamykajmy go w ramce jedynie psa towarzyszącego. Pies użytkowy musi pracować, a każdy właściciel chce mieć szczęśliwego psa.